Празна кошничка

Исхрана Крвна Група А

Земјоделец - вегетеријанец

смирен, уреден, подготвен за соработка

Генетска предодреденост - чист вегетеријанец (безмесна исхрана). Добро се прилагодува на промени во исхрана и околината,

Слабости -  чувствителен дигестивен систем, нежен имунитет, подложен на напади од микроби

Ризици од болести - срцеви болести, рак, анемија, црн дроб, жолчка, дијабет.

Вежби - Јога,

Многу корисни јадења (задолжително)
крап, бакалар, скуша, ајкула, пастрмка, лосос, срдина, полжави----сирење од соја и млеко од соја---ленено и маслиново масло---кикирики и семки од тиква---црвен и бел грав, леќа, грашок---леб и пецива од соја, ориз, овес, рж, јачмен---артичок, цвекло, морков, лук, кромид, рен, магдонос, пашканат, зелена салата, зелка, праз, бамија, спанаќ, тиква, кељ---кајсии, капини, боровинки, смокви, сливи, грејпфрут, цреши, лимон, ананас, грозје---сенф, кафе, црвено вино

Неутрални јадења
(МОЖЕ)
---кокошка, мисирка---туна, штука---козјо сирење, кравјо сирење, јогурт, кисело млеко---рибино масло---бадем, костен, сусам, лешник, орев, сончоглед---боранија и останата врсти на грав---печурки, карфиол, целер, пченка, краставици, тиквици, ротквици---јаболка, рибизла, диња, калина, малина, лубеница, праски
 
Многу штетни
(не смее да се земаат, забрането)
---сите останати видови меса --- баракуда, краба, јагула, рак, острига, лосос---кравјо и овчо млеко, кајмак, путер, маргарини, пармезан, останати сирења и кашкавали----обични масла за јадење---фстаци---ситен грав и наут---пшеницни цереали---тестенини и пецива од пшеница и бело брашно---црн домат, маслинки, црвен домат, шитаке печурки и зелена ---банана, кокос, манго, портокал и мандарини----црвен пипер, вински оцет----кечап и мајонез----пиво, ликер и газирани сокови

Додатоци на исхрана - витамин Б12, фолна киселина, Витамин Ц и Витамин Е.

Профил за диета - вегетеријанец, зеленчук, морска храна, овошје и малку житарици

Штетно -месо, млечни производи и грав.

Следете не на

facebook 
        FACEBOOK