Празна кошничка

Исхрана Крвна Група АБ

ЕНИГМА

СОВРЕМЕНА КОМБИНАЦИЈА ОД А И Б , РЕАГИРА КАКО КАМЕЛЕОН НА ПРОМЕНЛИВИ УСЛОВИ ВО ИСХРАНАТА И ОКОЛИНАТА, ЧУВСТВИТЕЛЕН ДИГЕСТИВЕН ТРАКТ, ПРЕМНОГУ ТОЛЕРАНТЕН ИМУНОЛОШКИ СИСТЕМ, НАЈДОБРО РЕАГИРА НА СТРЕС ДУХОВНО, СО ФИЗИЧКА АКТИВНОСТ, КРЕАТИВНА ЕНЕРГИЈА, ЕВОЛУТИВНА МИСТЕРИЈА РЕДОК, ХАРИЗМАТИЧЕН, МИСТЕРИОЗЕН

Предности – создаден за модерни услови, толерантен имунитет

Слабости – чувствителен дигестивен систем, толерантен имунолошки систем, не сака промеи подложен на вируси

ПРЕГЛЕД НА ИСХРАНАТА – се зема „многу корисното“ може да се греши од „неутралното“ не смее да се јаде од „штетното“.


МНОГУ КОРИСНО
(може јагнешко месо, мисирка, зајак, овчо месо до 300 гр. неделно), туна, бакалар, ослич, скуша, штука, пастрмка, лосос, сардела, полжав---младо сирење, козјо сирење, козјо млеко, кефир, јогурт---маслиново масло (ладно цедено)---костени, ореви, кикири---ситен грав, црвен грав, леќа, соја=просо, овес, ориз, мешани црни лебови без жита---цвекло, брокула, карфиол, целер, зелка, лук, компир, магдонос, краставица, цреши, смокви, грозје, киви, сливи, лимон, капини, ананас, модри сливи, морков, целер, рен, јагоди---- обично кафе


НЕУТРАЛНО
фазан, гргеч, харунга, лигнји, лосос, сирења и кашкавал, рибино масло, кикири, бадем, фастаци, граф, боранија, леќа, грашок, бело брашно со овес и рж, рен, празмасинки, компир, спанак, домат, јаболка, кајсии, капини, боровинки, праски, круши, мајонез,сенф, пиво, вина


ШТЕТНИ
сланина, кокошка, еребица, диво месо, шунка, говедско, свинско, телешко, конзервирани и замрзнати и сувимесни производи---рак, димен лосос, јастог, јагула---матеница, сладолед, путер и маргарин---обични масла, семки од тиква, сусам, сончоглед, корнфлекс, пченкарно брашно, авокадо, пченка, печурки, маслинки, зелена пиперка, ротквици---банана, кокос, портокали, калинка, манго, јаболков оцет, кечап, туршии, алое, кока кола,

Додатоци

во исхрана==витамин Ц, глог, кверцетин


Диета

умерено во сеСледете не на

facebook 
        FACEBOOK